ECTS ID - 2010, ULB SIBIU

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
ECTS ID - 2010, ULB SIBIU

Materiale pentru invatamantul la distanta, specializarea ECTS, an 2010, ULB SIBIU.


4 participanți

    Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ?

    Beatrice Silvana
    Beatrice Silvana
    De-al casei
    De-al casei


    Mesaje : 16
    Reputatie : 3
    Data de inscriere : 14/03/2011
    Varsta : 46
    Localizare : sibiu/rethymno

    Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ? Empty Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ?

    Mesaj  Beatrice Silvana Dum Mar 04, 2012 7:24 am

    Dragi colegi,

    ma adresez in continuare cu expresia "colegi" in ideea ca inca sper ca mai exista totusi colegialitate...(voi ce parere aveti?exista sau nu colegialitate intre noi, acum ca am ajuns la jumatatea drumului?)
    Unii dintre "colegii" nostri oricum se pare ca au incurcat putin bancile facultatii cu terenul de fotbal si asta in ciuda bunelor maniere pe care incearca sa le afiseze...din pacate!!!
    Astazi, spre exemplu, dl profesor Luigi Dumitrescu ne vorbea despre munca in echipa.Anumiti colegi, dupa cum bine stiu cei ce au asistat la curs, si-au "insusit" cunostintele despre acest concept, astfel ca la sfarsitul cursului i-au prezentat domnului profesor o foaie de hartie, asa zisa lista a celor interesati de materialul suplimentar propus.Intrebarea este de ce aceasta lista nu a ajuns si la alti eventuali colegi interesati?Nu era colegial asa cum ati trecut pe lista persoane care nu se aflau in clasa sa ii intrebati si pe cei prezenti?
    Un alt exemplu este mai putin cunoscut probabil si consta in faptul ca Ionut a apelat la intelegerea domnului profesor Cosmescu pentru a obtine ceva mai multe detalii referitoare la tematica de examen.Raspunsul primit l-a afisat pentru toata lumea.Nu acelasi lucru l-au facut alti doi colegi care l-au abordat in acelasi scop pe domnul profesor.Si intrebarea pentru cei 2 colegi este:pentru ce l-ati mai pus pe Ionut in situatia de a deranja din nou?Credeti ca ati procedat corect?
    Ideea este in felul urmator:daca nu suntem colegi atunci ar trebui sa o stim si sa actionam in maniera individuala, de exemplu sa ii umplem catedra profesorului cu biletele cu adresele noastre de e-mail, sa ii dam fiecare in parte telefon fiecarui profesor pentru a afla eventuale detalii (asta insemnand vreo 100 de telefoane) iar la examene sa nu mai "ajutam" lasand pe unul si pe altul sa copieze de la noi sau din "fituicile productie proprie".Ce ziceti?ar fi mai echitabil?
    Ionut, tie iti multumesc anticipat pentru amabilitatea de care dai dovada de fiecare data incercand prin intermediul acestui forum sa ne tii la curent cu noutatiile pe care le ai si mai ales pentru amabilitatea cu care ne vei afisa si de acum inainte cursuri si materiale...(eu personal astept marketing-ul ;-) )
    Beatrice Silvana
    Beatrice Silvana
    De-al casei
    De-al casei


    Mesaje : 16
    Reputatie : 3
    Data de inscriere : 14/03/2011
    Varsta : 46
    Localizare : sibiu/rethymno

    Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ? Empty Multumim Ionut!

    Mesaj  Beatrice Silvana Dum Mar 11, 2012 1:39 pm

    Draga Ionut,
    multumim pentru amabilitate si promptitudine...ca intodeauna atunci cand poti ajuta o faci.Ma intreb ce faceam noi fara sa avem ajutorul tau?Mai bine sa nu ma mai intreb si sa ma restrang la a-ti transmite sincere multumiri.
    Ionuţ NEAŢU
    Ionuţ NEAŢU
    Administrator
    Administrator


    Mesaje : 119
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 13/03/2011
    Varsta : 37
    Localizare : Sibiu

    Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ? Empty ahhh

    Mesaj  Ionuţ NEAŢU Mier Mar 14, 2012 9:53 am

    Bea, Bea... ce ma fac eu cu tine!

    Atata ma ridici in slavi, de zici ca cine stie ce-am facut! Smile Daca va treceam pe toti examenul de licenta, da... mai ziceam!

    Doar v-am dat niste cursuri pe care oricum vi le promisesem, nu?

    PS. Dau o cafea pentru "reclama" Smile
    Nicu Mara
    Nicu Mara
    De-al casei
    De-al casei


    Mesaje : 19
    Reputatie : 3
    Data de inscriere : 16/03/2011

    Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ? Empty Re: Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ?

    Mesaj  Nicu Mara Mier Mar 28, 2012 1:48 pm

    Uauuuuu !!!!
    Chiar daca e cam tarziu, (eu numai azi am citit post-ul colegei noastre) as vrea sa clarific si eu cateva aspecte.
    Pentru ca ma simt cu "MUSCA PE CACIULA" si pentru ca in acest post nu s-au dat nume, trebuie sa spun ca eu sunt unul dintre cei prezenti pe "asa zisa lista a celor interesati de materialul suplimentar propus". Dar trebuie sa specific si faptul ca in timp ce se scria lista, d-nul Dumitrescu a specificat faptul ca nu va trimite mail tutoror colegilor prezenti ci numai catorva, urmand ca cei care primesc mail-ul sa-l trimita mai departe (lucru pe care eu l-am si facut, rugandu-l pe Ionut sa-l trimita tuturor colegilor deoarece eu nu am toate adresele) asa incat nu inteleg unde este lipsa de FAIR PLAY.
    In alta ordine de idei, DA cred ca mai exista colegialitate chiar daca nu in masura in care mi-as dori eu sa fie.
    In speranta ca am raspuns la cateva intrebari puse in prima parte (pentru ca a doua ma depaseste in totalitate) si cu scuzele de rigoare ca la fotbal chiar nu ma pricep as dori sa urez tuturor colegilor (fara ghilimelele puse de colega mea) sa aiba parte de SARBATORI FERICITE alaturi de cei dragi, IMPLINIREA TUTUROR BUNELOR DORINTE si MULTA MULTA INTELEPCIUNE !!!
    Ade
    Ade
    Incepator
    Incepator


    Mesaje : 4
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 31/03/2011
    Varsta : 33

    Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ? Empty Re: Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ?

    Mesaj  Ade Mier Apr 04, 2012 8:21 am

    Sarbatori fericite va doresc si eu la toti colegii!!! :*
    Beatrice Silvana
    Beatrice Silvana
    De-al casei
    De-al casei


    Mesaje : 16
    Reputatie : 3
    Data de inscriere : 14/03/2011
    Varsta : 46
    Localizare : sibiu/rethymno

    Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ? Empty Re: Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ?

    Mesaj  Beatrice Silvana Sam Apr 14, 2012 7:20 am

    Buna seara tuturor si sarbatori fericite alaturi de cei dragi!

    Si ca sa raspund colegului Nicu...lipsa de colegialitate o au cei care au oprit lista nu cei care au initiat-o...ori de initiat daca nu ma insel ai initiat-o chiar tu?Asta ca sa nu te mai simti cu musca pe caciula...
    Cat despre clarificarea aspectelor da-mi voie sa te corectez putin: Domnul profesor a facut intr-adevar afirmatia pe care o sustii in momentul in care i-a fost predata lista si nu in timp ce aceasta se intocmea!oricum eu ti-as propune sa nu ii amestecam pe domnii/doamnele profesoare in discutii...
    Oricum corect, de bun gust si in totala concordanta cu fair-play-ul este ca atunci cand este vorba de materiale si informatii ce ne sunt furnizate tuturor adresa ce trebuie furnizata este cea a lui Ionut, avand in vedere ca el este practic cel caruia ii revine meritul acestui "forum".Nu consider ca este de bun gust incercarea de a ne evidentia in fata profesorilor prin metode mai putin "ortodoxe"...ca de exemplu lista in discutie.Exact asta si spuneam daca ai fost atent...daca e sa mergem pe acest gen de colegialitate nu cred ca este greu pentru nimeni sa se "evidentieze".Si genul de evidentiere pe care imi permit sa il dezaprob face o impresie proasta.Eu personal prefer statutul de student celui de "impresar".Sper pe viitor sa avem mai multi colegi care sa se comporte ca niste adulti.Pentru ca daca te uiti putin chiar si pe acest forum ...suntem chiar putini "colegi".Sincer este foarte buna urarea ta referitoare la intelepciune...dar pentru a dobandi intelepciune trebuie sa mai respectam si niste principii sanatoase.Sper ca a fost ceva mai clar mesajul meu si eu personal ma bucur ca mai exista colegialitate, chiar daca intr-un procent redus.
    Toate cele bune si bafta la examene!

    Continut sponsorizat


    Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ? Empty Re: Fair play si colegialitate vrs "legea junglei" ?

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Mier Mai 15, 2024 4:29 pm