ECTS ID - 2010, ULB SIBIU

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
ECTS ID - 2010, ULB SIBIU

Materiale pentru invatamantul la distanta, specializarea ECTS, an 2010, ULB SIBIU.


    Managementul resurselor umane

    Ionuţ NEAŢU
    Ionuţ NEAŢU
    Administrator
    Administrator


    Mesaje : 119
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 13/03/2011
    Varsta : 37
    Localizare : Sibiu

    Managementul resurselor umane Empty Managementul resurselor umane

    Mesaj  Ionuţ NEAŢU Lun Noi 12, 2012 7:34 am

    Primul curs va avea loc în data de 17 noiembrie, în sala E41, începând cu ora 8:00, în compania prof. dr. Cindrea Ioan!
    Ionuţ NEAŢU
    Ionuţ NEAŢU
    Administrator
    Administrator


    Mesaje : 119
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 13/03/2011
    Varsta : 37
    Localizare : Sibiu

    Managementul resurselor umane Empty Re: Managementul resurselor umane

    Mesaj  Ionuţ NEAŢU Dum Noi 18, 2012 3:23 am

    Așadar, sâmbătă a avut loc primul curs din acest ultim an universitar, la Managementul resurselor umane.

    Încă de la începutul cursului am fost anunțați de data examenului la această materie, care va avea loc (aproximativ) în data de 26.01.2013, de la ora 10:00, undeva pe la Medicină. Am zis aproximativ pentru că această dată poate nu fi definitivă și se mai poate schimba între timp. Deci, ar trebui să mai verificați încă odată, atunci când se vor afișa progamările examenelor. Examenul va fi unul scris, clasic, cu 3-4 întrebări (3 întrebări clare, și o a 4-a având un subiect de diferențiere. ex: asemănări și deosebiri între X si Y).

    Mai trebuie pregătit, tot pentru ziua examenului un referat de aproximativ 10-12 pagini, care să conțină:
    1. o introducere, de maxim 1 pagină din care să reiasă importanța temei alese, din domeniul managementului resurselor umane;
    2. o tratare teoretică a subiectului ales, plus un studiu de caz (plus analiza SWOT);
    3. concluziile și recomandările voastre (maxim o pagină);
    4. bibliografia.

    Nota finală va fi decisă și de nota de la examen și de nota referatului, în proporție egală. (50/50) Totuși, pentru a promova la această materie este necesar ca nota de la examenul scris să fi minim 5. Nu se poate promova examenul cu nota 4 la scris.

    Ce trebuie învățat din curs:
    1. Funcționarea și sfera de cuprindere a mangementului resurselor umane;
    2. Rolul și importanța managementului resurselor umane;
    3. Prognoza și planificarea resurselor umane;
    4. Orientarea profesională a resurselor umane;
    5. Recrutarea resurselor umane;
    6. Selecția resurselor umane;
    7. Formarea profesională a resurselor umane;
    8. Promovarea resurselor umane;
    9. Salarizarea resurselor umane;
    10. Dialogul social al resurselor umane.

    Cam astea ar fi toate informațiile despre acest curs. Dacă am greșit pe undeva, cu vreo informație, rog ceilalți colegi ce au mai fost la curs, să îmi atragă atenția și voi corecta (sau adăuga acolo unde e nevoie).

    Ionuț.

      Data/ora curentă este: Mar Mai 14, 2024 4:03 pm